WAŻNE WSKAZÓWKI JAK PRAWIDŁOWO
PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA GASTROSKOPII

 

 

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Ważną zaletą endoskopii jest możliwość (w trakcie jednego zabiegu) oceny stanu błony śluzowej, jak i pobrania do badania histopatologicznego niewielkiego wycinka tkanki podejrzanej o zmiany chorobowe. Badania dodatkowe nie są konieczne (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Ważne! Poinformuj lekarza, jeśli leczysz się na cukrzycę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy oraz przyjmujesz leki zmniejszające krzepnięcie krwi.
Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.

 

Badanie w godzinach przedpołudniowych:
1. 8 godzin przed wykonanym badaniem nie należy jeść,
2. 4 godziny przed badaniem nie należy pić, palic papierosów, żuć gumy,
3. U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapalenia wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżona liczba krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie,
4. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe,
5. W dniu badania nie należy przyjmować żadnych leków zobojętniających kwasy żołądkowe (np. Renne, Alugastin, Gascovin).

Badanie w godzinach popołudniowych:
1. Można zjeść śniadanie lekkostrawne.
2. 6-8 godzin przed wykonaniem badania nie należy pić, palić papierosów, żuć gumy.
3. U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapalenia wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżona liczba krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.
4. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
5. W dniu badania nie należy przyjmować żadnych leków zobojętniających kwasy żołądkowe (np. Renne, Alugastin, Gascovin)

Przebieg badania:
1. Przed wprowadzeniem endoskopu, gardło pacjenta zostaje znieczulony specjalnym lekiem w sprayu. Znieczulenie wykonuje lekarz lub pielęgniarka, powodując tym samym złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania i ułatwiając skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu.
2. Prawidłowy rytm oddechu sprawia, ze badanie jest przyjemniejsze dla pacjenta. Badanie gastroskopii jest wykonywane w pozycji leżącej, na prawym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej. Gastroskop jest wprowadzany przez ustnik. Podczas całego badania nie należy połykać śliny, która spływa swobodnie do śliniaka. Powinno się swobodnie i miarowo oddychać. Gastroskopii bardzo często towarzyszy kaszel i wymioty, a czasem też uczucie niemożności nabrania powietrza.
3. Z uwagi na to, ze w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Są to zjawiska normalne w trakcie gastroskopii i ustępują zaraz po jej zakończeniu.
4. Średni czas badania to około kilkunastu minut.

Po badaniu:
1. Przez około 2 godziny po badaniu nie należy nic jeść, pić oraz palić czy żuć gumy.
2. W przypadku podania znieczulenia, nie można prowadzić pojazdu lub innych urządzeń mechanicznych. Badany zostanie pod obserwacją przez 1-2 godziny w wyznaczonym przez personel miejscu. Będzie również potrzebna pomoc osoby towarzyszącej , która odwiezie pacjenta do domu.

Zabierz ze sobą:
• Dokument tożsamości,
• Aktualne wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych (RTG, USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny ) i inne
• Dokumentację medyczna z dotychczasowego leczenia (jeśli pacjent taką posiada)- np. wyniki badan diagnostycznych, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, karty informacyjne z konsultacji specjalistycznych

 

 

Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie sp. o.o.

ul. Nowogardzka 2

72-100 Goleniów:

Pracownia Endoskopowa

tel. 573 808 350

Skip to content