Drogi pacjencie.
Na badanie RTG nie musisz się umawiać wcześniej. Badania wykonywane są na bieżąco.
Wyjątek stanowi badania RTG kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego (L-S), miednicy, stawów biodrowych, stawów krzyżowo – biodrowych do którego pacjent musi się odpowiednio przygotować.
Badania RTG (kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego (L-S), miednicy, stawów biodrowych, stawów krzyżowo – biodrowych) po wcześniejszym przygotowaniu się pacjenta wykonywane są w poniedziałki, środy i piątki od godziny 08:00 do 10:00.
Zasady przygotowania przedstawiamy poniżej:
Przygotowanie do badania RTG
Kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego (L-S), miednicy,
stawów biodrowych, stawów krzyżowo – biodrowych
należy usunąć z przewodu pokarmowego masy kałowe, a zwłaszcza gazy.
Na badanie RTG należy się zgłosić w wyznaczone dni: poniedziałek, środa i piątek w godz. 8:00- 10:00
W dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien:
• spożywać pokarmy płynne i nie zawierające błonnika tzn. unikać świeżych warzyw i owoców, otręb, kaszy, pieczywa, napojów gazowanych, kawy.
• w dniu poprzedzającym badanie (około godziny 16:00) należy zażyć środki przeczyszczające. (np. OLEJEK RYCYNOWY)
• w dniu badania należy pozostać na czczo, nie palić papierosów i zgłosić się ze skierowaniem do sekretariatu Rtg.
Uwaga!!!
Pacjenci zażywający na stałe leki mogą przyjąć je w dniu badania popijając niewielką ilością wody niegazowanej i niesłodzonej
Pracownia rentgenowska świadczy usługi medyczne zarówno dla pacjentów hospitalizowanych w oddziałach jak i dla pacjentów ambulatoryjnych z zakresu radiologii ogólnej w obrębie: czaszki, kręgosłupa ,klatki piersiowej, kończyn dolnych i górnych.
Warunkiem wykonania badania z zastosowaniem promieniowania jonizującego jest skierowanie wystawione przez lekarza kierującego na badanie.
Skierowanie w formie pisemnej powinno zawierać:
Imię i nazwisko pacjenta, pesel, wiek, wstępne rozpoznanie kliniczne, cel i uzasadnienie badania, informacje niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia procedury radiologicznej (rodzaj wykonanego zdjęcia), pieczęć instytucji wystawiającej skierowanie, podpis i pieczątkę lekarza kierującego. (Podstawa prawna: Prawo Atomowe z dnia 29.11.2000r. oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 grudnia 2002 r. § 3 pkt. 1, 2, 3.)
Procedura dotycząca zasad przyjmowania i rejestracji pacjentów do pracowni rentgenowskiej oraz wyznaczania terminu:
1. Wszystkie badania diagnostyczne są wykonywane na zlecenie lekarzy szpitala i pozostałych jednostek kierujących zgodnie z zaleceniami zawartymi na skierowaniu.
2. Wszystkie zlecone badania są wykonywane niezwłocznie. W uzasadnionych przypadkach (np. ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania pacjenta, specyfiką badania itp.) badania mogą być wykonywane w terminie późniejszym, ustalonym z pacjentem lub z jego przedstawicielem ustawowym na najbliższy wolny termin.
3. Wszystkie zlecone badania z uwagą “pilne” powinny być wykonywane niezwłocznie.
4. Wyniki badań pacjentów hospitalizowanych wydawane są osobom upoważnionym przez ordynatora do ich odbioru. Wyniki badań pacjentów ambulatoryjnych wydawane są pacjentom lub ich przedstawicielom ustawowym.
5. Wyniki badań nie mogą być wydawane osobą postronnym.
6. Do badania pacjent powinien być odpowiednio przygotowany pod względem fizycznym i psychicznym.
7. Badania rtg pacjentów hospitalizowanych wykonywane są w/g ustalonego planu na podstawie wcześniejszych zgłoszeń z oddziałów.
8. Wyniki badań wydawane są przez rejestratorkę RTG.
Obowiązki Pacjenta:
1. Pacjent zgłaszający się na badanie radiologiczne powinien posiadać przy sobie dokumenty upoważniające do korzystania ze świadczeń lekarskich i skierowanie odpowiednio wypełnione praz lekarza kierującego.
2. Pacjent powinien przestrzegać obowiązujących w Spółce (dział radiologii) zasad, regulaminów i rozkładu pracy działu radiologii.
3. Pacjent nie ma prawa do spożywania napojów alkoholowych i palenia tytoniu na terenie szpitala (dział radiologii).
4. Pacjentki mają obowiązek poinformować rejestratorkę i operatora aparatu rentgenowskiego o swojej ciąży.
5. Odpowiednio się przygotować wg. wskazań radiologa do badań radiologicznych, kontrastowych typu: cystografia, urografia, badanie kontrastowe jelit, badanie żołądka i zdjęcia L-S.
6. Pacjent nie ma prawa samodzielnie bez opieki technika poruszać się po terenie nadzorowanym czyli w miejscach pracy ze źródłami promieniowania – w strefach ograniczonego czasu przebywania.
7. Pacjent przed i po wykonaniu procedury radiologicznej oczekuje na ławce w poczekalni przylegającej do gabinetu rtg.
8. Do badania radiologicznego pacjent powinien być odpowiednio przygotowany pod względem fizycznym i psychicznym.
Prawa Pacjenta:
Pacjent ma prawo do:
1. Poszanowania swojej godności i osobistej prywatności.
2. Informacji o swoim stanie zdrowia.
3. Wglądu do dokumentacji medycznej odnoszącej się do jego osoby w związku z udzielanymi mu świadczeniami .
4. Poznania imienia i nazwiska osób, które będą odpowiedzialne za wykonanie procedury radiologicznej, uzyskania informacji o statusie zawodowym tych osób.
5. Wyrażania świadomej zgody w przypadku jakichkolwiek działań medyczno – radiologicznych.
6. Odmowy lub wstrzymania działań medycznych (radiologicznych) – skutki powinny być pacjentowi starannie objaśnione.
7. Wyrażenia zgody lub odmowy ich udzielania na badanie diagnostyczne oraz do pełnej informacji o ich celu, charakterze i ich stopniu ryzyka.
8. Zachowania warunków sprzyjających poszanowaniu intymności
i godności osobistej w trakcie udzielania świadczenia badania radiologicznego.
9. Pacjentowi nieletniemu przysługują takie same prawa jak osobie dorosłej a wyrażanie zgody lub odmowa świadczenia zdrowotnego przysługuje osobom reprezentującym jego prawa.
10. Ochrony radiologicznej czyli zastosowania osłon osobistych, fartuch, ochrony na tarczycę i gonady, odpowiedniego blendowania – do niezbędnego minimum tak aby nie zmniejszyć diagnostycznej wartości obrazu (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 sierpień 2006r. § 11 ust. 1 ).
11. Stosowania przez technika radiologii zasady ALARA “ tak nisko jak to rozsądnie możliwe” As low as Reasonable Achievable.
12. Pacjenci niezadowoleni mają prawo do: interwencji u Prezesa Zarządu Spółki oraz Rzecznika Praw Pacjenta.
Przygotowanie Pacjentów do badań radiologicznych w obrębie jamy brzusznej:
W przypadku badań wymagających przygotowania np. Kręgosłup L-S, jama brzuszna, kość krzyżowa, kość ogonowa i miednicy należy skontaktować się z rejestratorką RTG celem uzyskania informacji o sposobie przygotowania się do badania i ustaleni terminu badania.
Aby uzyskać dokładny obraz kręgosłupa lędźwiowego (L-S) należy usunąć z przewodu pokarmowego gazy a zwłaszcza masy kałowe.
W dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien:
- Spożywać pokarmy płynne i nie zawierające błonnika tzn. Unikać świeżych warzyw i owoców, otrąb, kaszy, pieczywa, napojów gazowanych.
- W dniu poprzedzającym badanie należy zażyć środki przeczyszczające zaproponowane przez lekarza prowadzącego.
- W dniu badania należy pozostać na czczo i zgłosić się ze skierowaniem do sekretariatu rtg.