• Poradnia gastroenterologiczna

  Poradnia gastroenterologiczna obejmuje swoją opieką wszystkich pacjentów wymagających diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego.

  Do dyspozycji naszych pacjentów oddajemy możliwość uzyskania konsultacji:

  • specjalisty gastroenterologa,
  • specjalisty chorób wewnętrznych,
  • specjalisty chirurga.

  Wszyscy pacjenci objęci opieką w poradni gastroenterologicznej mają możliwość korzystania z zaplecza diagnostycznego i terapeutycznego Szpitalnego Centrum Medycznego w Goleniowie
  Sp.z o.o. Do ich dyspozycji pozostaje pracownia ultrasonograficzna oraz pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej przewodu pokarmowego. pacjenci mają również możliwość skorzystania z szerokiej gamy badań laboratoryjnych i radiologicznych. Większości naszych pacjentów jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę gastroenterologiczną od momentu rozpoznania wstępnego, poprzez proces diagnostyczny, aż do zakończenia leczenia.

  Pobierz oświadczenie

  Zapraszamy do pobrania upoważnienia innej osoby do wglądu w dokumentacje medyczną

  Pobierz wniosek

  Zapraszamy do pobrania wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej.

   

  WAŻNE WSKAZÓWKI JAK PRAWIDŁOWO
  PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA GASTROSKOPII

  Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Ważną zaletą endoskopii jest możliwość (w trakcie jednego zabiegu) oceny stanu błony śluzowej, jak i pobrania do badania histopatologicznego niewielkiego wycinka tkanki podejrzanej o zmiany chorobowe. Badania dodatkowe nie są konieczne (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

  Ważne! Poinformuj lekarza, jeśli leczysz się na cukrzycę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy oraz przyjmujesz leki zmniejszające krzepnięcie krwi.
  Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.

   

  Badanie w godzinach przedpołudniowych:
  1. 8 godzin przed wykonanym badaniem nie należy jeść,
  2. 4 godziny przed badaniem nie należy pić, palic papierosów, żuć gumy,
  3. U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapalenia wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżona liczba krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie,
  4. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe,
  5. W dniu badania nie należy przyjmować żadnych leków zobojętniających kwasy żołądkowe (np. Renne, Alugastin, Gascovin).

  Badanie w godzinach popołudniowych:
  1. Można zjeść śniadanie lekkostrawne.
  2. 6-8 godzin przed wykonaniem badania nie należy pić, palić papierosów, żuć gumy.
  3. U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapalenia wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżona liczba krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.
  4. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
  5. W dniu badania nie należy przyjmować żadnych leków zobojętniających kwasy żołądkowe (np. Renne, Alugastin, Gascovin)

  Przebieg badania:
  1. Przed wprowadzeniem endoskopu, gardło pacjenta zostaje znieczulony specjalnym lekiem w sprayu. Znieczulenie wykonuje lekarz lub pielęgniarka, powodując tym samym złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania i ułatwiając skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu.
  2. Prawidłowy rytm oddechu sprawia, ze badanie jest przyjemniejsze dla pacjenta. Badanie gastroskopii jest wykonywane w pozycji leżącej, na prawym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej. Gastroskop jest wprowadzany przez ustnik. Podczas całego badania nie należy połykać śliny, która spływa swobodnie do śliniaka. Powinno się swobodnie i miarowo oddychać. Gastroskopii bardzo często towarzyszy kaszel i wymioty, a czasem też uczucie niemożności nabrania powietrza.
  3. Z uwagi na to, ze w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, pojawić się może uczucie wzdęcia i odbijania. Są to zjawiska normalne w trakcie gastroskopii i ustępują zaraz po jej zakończeniu.
  4. Średni czas badania to około kilkunastu minut.

  Po badaniu:
  1. Przez około 2 godziny po badaniu nie należy nic jeść, pić oraz palić czy żuć gumy.
  2. W przypadku podania znieczulenia, nie można prowadzić pojazdu lub innych urządzeń mechanicznych. Badany zostanie pod obserwacją przez 1-2 godziny w wyznaczonym przez personel miejscu. Będzie również potrzebna pomoc osoby towarzyszącej , która odwiezie pacjenta do domu.

  Zabierz ze sobą:
  • Dokument tożsamości,
  • Aktualne wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych (RTG, USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny ) i inne
  • Dokumentację medyczna z dotychczasowego leczenia (jeśli pacjent taką posiada)- np. wyniki badan diagnostycznych, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, karty informacyjne z konsultacji specjalistycznych

   

  Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie sp. o.o.

  ul. Nowogardzka 2

  72-100 Goleniów:

  Pracownia Endoskopowa

  tel. 573 808 350

  Lekarze przyjmujący w Poradni gastroenterologicznej:

  • dr n. med. Dariusz Adamczyk – specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii
  • dr n.med. Lidia Kędzierska – specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii
  • katarzyna Bąk-Nafalska
  • Krzysztof Dębrowski

  Pielęgniarka poradni gastroenterologicznej:

  Izabela Kusiak
  Edyta Kolarz
  Wioletta Sobczak

  Rejestracja: zapisy prowadzone są codziennie od godz. 8.00 do 18.00 w rejestracji ogólnej. Termin ustalić można osobiście lub telefonicznie. W ustalonym dniu wizyty przed udaniem się do gabinetu lekarza należy zgłosić się do rejestracji ogólnej w celu potwierdzenia rejestracji do lekarza.

  Telefon do rejestracji centralnej : 91 466 43 64 lub 91 466 43 01 po usłyszeniu drzewka zapowiedzi prosimy wcisnąć „3”

  Telefon do odwołania wizyty: 512 532 504

Skip to content