Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie sp. z o.o. zaprasza na odpłatne badania tomografii komputerowej nowoczesnym 32 rzędowym aparatem Somatom Scope firmy Siemens.

To doskonała okazja, aby wykonać wysokospecjalistyczne, nieinwazyjne badanie w niskiej cenie, przeprowadzone na sprzęcie medycznym najwyższej jakości.

Co to tomografia komputerowa?

Badanie metodą tomografii komputerowej jest szybką i bezbolesną techniką diagnostyki obrazowej. Przy pomocy promieniowania rentgenowskiego powstają obrazy narządów wewnętrznych. Badanie zawsze wymaga skierowania od lekarza. W naszej pracowni dla każdego pacjenta dobieramy indywidualnie optymalną dawkę promieniowania.

Jak wygląda badanie TK?

• badanie jest bezbolesne
    • trwa od 10 do 30 minut
    • pacjent pozostaje w pozycji leżącej
    • w trakcie badania pacjent nie powinien się poruszać
    • niektóre badania wymagają wstrzymywania oddechu, zgodnie z zaleceniami personelu

Po badaniu ze środkiem kontrastującym pacjent:

• pozostaje w pracowni przez 30 minut
    • może wrócić do swoich codziennych zajęć

W dniu badania ze środkiem kontrastującym wskazane jest wypicie większej objętości wody niegazowanej.

Jak przygotować się do badania TK?

• pij dużo wody niegazowanej, aby nawodnić organizm,
    • zjedz lekki posiłek najpóźniej 6 godzin przed badaniem
    • nie przyjmuj leków na cukrzycę z metforminą w przypadku niewydolności nerek

Jeśli badanie TK wymaga podania środka kontrastującego, konieczne jest wcześniejsze oznaczenie poziomu kreatyniny oraz wskaźnika eGFR.

Jakie są przeciwwskazania do badania TK?
    Niektóre badania wymagają dożylnego podania środka kontrastującego zawierającego jod. Przeciwwskazaniem do ich wykonania są:

• uczulenie na jod
    • niewydolność nerek
    • nadczynność tarczycy
    • ciąża – badania robione są rzadko i tylko na podstawie poważnych wskazań życiowych, ze względu na promieniowanie rentgenowskie

Podanie jodowego środka kontrastującego nie stanowi przeciwwskazania do kontynuowania karmienia piersią.

Co badamy metodą tomografii komputerowej?

• głowa: diagnostyka bólów, zawrotów głowy oraz zaburzeń widzenia, badania naczyniowe, diagnostyka zmian ogniskowych i udarów mózgu
    • kręgosłup: odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy
    • klatka piersiowa: miąższ płucny, śródpiersie, struktury kostne klatki piersiowej (żebra)
    • jama brzuszna i miednica: zmiany guzowate, zapalne narządów jamy brzusznej i miednicy