• 24 PAŪ 16
    Niebieska Karta.

    Niebieska Karta.

    W dniu 21 października 2016 roku o godzinie 11:00 Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie sp. z o.o. w porozumieniu z Zespołem Interdyscyplinarnym do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zorganizowało szkolenie w sprawie procedury „Niebieskiej Karty”.

    Czym jest „Niebieska Karta”?
    Niebieska Karta to procedura – ogół czynności podejmowanych i prowadzonych przez zespół osób będących przedstawicielami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (MOPS), gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienia przemocy w rodzinie.
    Wszczęcie procedury Niebieskiej Karty
    Oznacza to, że osobą wszczynającą procedurę Niebieskiej Karty może być:
    + policjant,
    + pracownik socjalny,
    + lekarz,
    + pielęgniarka,
    + ratownik medyczny,
    + nauczyciel,
    + psycholog szkolny
    – gdy w toku swych czynności zawodowych, służbowych uzna iż stosowana jest przemoc w rodzinie. Wszczęcie to następuje przez wypełnienie formularza Niebieska Karta – A przez osobę zgłaszającą problem przemocy w rodzinie.
    Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
    Indywidualny plan pomocy rodzinie
    Osobę dotkniętą przemocą w rodzinie zaprasza się na posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej. Tam analizuje się sytuację rodziny i wypełnia formularz Niebieska Karta – C. Grupa robocza opracowuje indywidualny plan pomocy rodzinie zawierający propozycje działań pomocowych.
    Osoba, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc również zapraszana jest na spotkanie grupy roboczej. Z jej udziałem wypełniany jest formularz Niebieska Karta – D. Jeśli ujawni się iż np. przemoc stosowana jest z powodu nadużywania alkoholu, wówczas osobę taką kieruje się do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
    Niebieska Karta – koniec procedury
    Zakończenie procedury Niebieskiej Karty następuje, gdy ustanie przemoc w rodzinie i zostanie zrealizowany indywidualny plan pomocy oraz gdy grupa robocza rozstrzygnie o braku zasadności podejmowania działań. O zakończeniu procedury powiadamia się podmioty, które w niej uczestniczyły.
    Procedura Niebieskiej Karty przeprowadzana jest niezależnie od innych rodzajów postępowań w szczególności postępowania karnego, cywilnego czy rodzinnego.

Skip to content